קרן השתלמות לשכירים – כל מה שצריך לדעת

מעסיקים רבים מציעים קרן השתלמות לשכירים ומאפשרים לעובדיהם ליהנות מיתרונות רבים הניתנים בזכות חיסכון במכשיר זה. במאמר שלפניכם ריכזנו עבורכם תשובות לשאלות נפוצות על אחד מאפיקי החיסכון האהובים.

מה זו קרן השתלמות לשכירים?

מדובר על תוכנית חיסכון לטווח הבינוני, שאליה מפקידים גם העובד וגם המעסיק מדי חודש בחודשו, בהתאם לגובה השכר. החיסכון הופך לנזיל לאחר 6 שנים. כלומר, לאחר פרק זמן זה תוכלו למשוך את הכסף וליהנות ממנו. עם זאת, חשוב לדעת שאין זו חובה לממש את זכותכם בהכרח לאחר תקופה זו וההמלצה היא להמתין עם המשיכה, כדי שתוכלו ליהנות מאפקט הריבית דריבית.

מה היתרון של קרן השתלמות לשכירים?

הפרשותיו של המעסיק לקרן ההשתלמות, כל עוד בוצעו בהתאם לגבולות התקרה השנתיות שנקבעו, פטורות ממס. מדובר ביתרון משמעותי על פני כל תוכנית חיסכון אחרת, והוא הולך וגדל ככל ששיעור המס השולי החל על העובד גדל. מעבר לכך, כל רווח שנצבר בקרן ההשתלמות, בהתאם לגבולות התקרה, פטור ממס, בשונה ממרבית אפיקי החיסכון וההשקעה האחרים, שבהם הרווח חייב במס.

האם המעסיק מחויב לתת קרן השתלמות לשכירים?

בעוד שמוטלת על המעסיק חובת הפרשה למוצר כלשהו המיועד לצורך חיסכון פנסיוני, הרי שבמקומות עבודה פרטיים לא קיים הסכם קיבוצי או צו הרחבה בעניין זה. זהו עניין הנתון למשא ומתן בין העובד למעסיק ובמקרים רבים היא משמשת כמתן צ'ופר מצד המעסיק לעובד, ומסמלת בונוס המשפר תנאי העסקה. עם זאת, יש לציין שבמגזר הציבורי ובחלק מענפי המשקע שבהם חל הסכם קיבוצי או צו הרחבה בעניין, כן מוטלת חובה על המעסיק לתת קרן השתלמות לשכירים שלו.

איך לבחור בין כל הקרנות את מה שמתאים לי?

לפי סעיף 20 לחוק הפיקוח על נכסים פיננסיים (קופות גמל) כל עובד רשאי לבחור לאיזה קרן השתלמות הוא מעוניין להצטרף, בהנחה והוא זכאי לה. למעשה, גם אם בהסכם קיבוצי כלשהו מצוין כי כל חברי ארגון מסוים מחויבים להצטרף לחברה מסוימת, עדיין יש בידיו את חופש הבחירה. 

בחירת קרן השתלמות לשכירים מתבצעת בהתאם לאותם שיקולים שמלווים למעשה כל הצטרפות לתוכנית חיסכון או השקעה, למשל: השוואות תשואות, דמי ניהול, חוסן הגוף המנהל, מדיניות ההשקעה וכו'. לצורך השוואה ניתן להיעזר באתר גמלנט של משרד האוצר, אך מאחר ורבים מתקשים להתנהל באתר זה, מומלץ לפנות לאחר המומחים שלנו בפתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח.

כיצד מחושב גובה החיסכון והאם נכללים בו כל רכיבי השכר?

שלושה גורמים קובעים את גובה החיסכון:

  • גובה השכר המהווה בסיס לחיסכון בקרן ההשתלמות
  • שיעור הניכוי מהעובד
  • שיעור הפרשת המעסיק

בדרך כלל מה שנהוג הוא ניכוי של 2.5% מהעובד ו- 7.5% מהמעסיק, אך לפעמים נקבעים בהסכמים קיבוציים שיעורים נמוכים יוצר. עם זאת, השיעור הנהוג הוא זה שמאפשר מיצוי מקסימלי של הקלות המס הניתנות באמצעות חיסכון בקרן השתלמות לשכירים.

חשוב להיות מודעים לכך שלא כל רכיב שכר מזכה בהפרשה לקרן. לפי חוק, רכיבי השכר הראויים לשמש כבסיס לחישוב קרן השתלמות הם אלה המהווים הכנסת עבודה, למעט תשלומים מיוחדים שניתנו לעובד לצורך כיסוי הוצאות, שכר שעות נוספות, בונוסים או תשלומים שניתנו בגין מאמץ מיוחד או אירוע כלשהו. כמו כן, השכר המהווה בסיס לחיסכון בקרן השתלמות מוגבל בתקרה שגובהה 15,400 ₪ לחודש (כפליים מהתקרה לתוספת יוקר, נכון לשנת 2021).

מה קורה עם מפקידים מעבר לתקרת ההפקדה?

במידה והפרשת המעסיק חורגת מהתקרה, ההפקדה חייבת במיסוי: בעת הפקדת הכסף בקרן יוטל מס על החלק מההפרשה שחורג בתקרה, כאילו היה מדובר בהכנסה ששולמה לעובד. כמו כן, הרווח הריאלי שנצבר על הפקדה זו יהיה חייב במס בשיעור 25% בעת משיכת הכסף, בדומה לאפיקי השקעה אחרים.

האם חייבים לצאת להשתלמות כדי למשוך את כספי הקרן?

אין צורך לצאת להשתלמות על מנת ליהנות מהחיסכון שצברתם בקרן. לאחר 6 שנים תוכלו למשוך את הכסף ולהשתמש בו לכל מטרה שהיא, וללא אותיות קטנות. עם זאת, במידה ותבחרו לשחרר מהקרן כספים לצורך השתלמות, תצטרכו להמתין רק 3 שנים מהיום שבו הצטרפתם לקרן.

קיימים מקרים נוספים שבהם ניתן למשוך את הכסף מהקרן בטרם חלפו 6 שנים: בגיל 67 גברים או 62 לנשים ניתן למשוך את הכסף לאחר 3 שנות חברות גם ללא השתלמות. כמו כן שאירים של עובד שנפטר יכולים למשוך את הכסף שחסך, ללא תלות בזמן שחלף מתחילת החברות בקרן.

שימו לב – משיכת כסף בטרם עת, תגרור תשלום מס הכנסה על הפקדות המעסיק ועל הרווחים שנצברו בקרן, והעניין הופך ללא כדאי. שווה לבחון לקבל הלוואות על חשבון קרן ההשתלמות, שכן הן מוצעות בתנאים אטרקטיביים ביותר.

האם ניתן לעבור לקרן השתלמות אחרת?

במידה וכבר יש ברשותכם קרן השתלמות לשכירים ואת שוקלים לנייד את הכספים שלה, הדבר בהחלט בר ביצוע. לפי תקנות הניוד כל אדם יכול להעביר את כספיו מקרן השתלמות אחת לקרן אחרת, בכל רגע נתון, מבלי שהדבר ייחשב לאירוע מס הכרוך בתשלום ותוך שמירה על הוותק שצבר עד כה בקרן הקודמת. אגב, גם מעבר בין מסלולים בתוך הקרן עצמה אפשרי ואינו כרוך בתשלום.

היכן פותחים קרן השתלמות?

במקרים רבים שכירים מצטרפים לקרן ההשתלמות שמציע סוכן הביטוח במקום העבודה שלהם, מבלי לברר לעומק את הפרטים הקטנים, אך המשמעותיים. בפתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח עובדים עם כל החברות המובילות ומשתמשים בטכנולוגיה מתקדמת על מנת לערוך השוואה מעמיקה בין החברות ולהציע לכם את קרן ההשתלמות האידיאלית. פנו אלינו עוד היום ונשמח לייעץ לכם וללוות אתכם במקצועיות באדיבות לאורך התהליך.

מוצרים נוספים

פוליסת חיסכון
מי שמחפש ערוצי חיסכון המניבים תשואות יפות אך לא מעוניין להסתכן יתר על המידה יכול ליהנות מפוליסת החיסכון המוצעת על ידי חברות הביטוח השונות. מהי פוליסת חיסכון ומה יתרונה הבולט כנגד חסכון בקרנות נאמנות או באפיקי חסכון בבנק? איזה סוג חיסכון היא מתאימה?צרו קשר כדי לקבל הצעה …
קופת גמל להשקעה
מה זה קופת גמל להשקעה?קופת גמל להשקעה, נחשבת לאחד המוצרים הפיננסיים החדשים יחסית, והיא נועדה לאפשר לכל החוסכים לחסוך כסף ולמשוך אותו ברגע שהוא רוצה. כלומר מדובר באפיק חסכון נזיל וגמיש למדי. מדובר באפיק חסכון מעניין למי שמעוניין לחסוך כסף באופן גמיש ובלתי מחייב, בין …
קרן השתלמות
קרן השתלמות היא אפיק חיסכון משתלם ביותר. מכיוון שהשם קצת מבלבל לא כולם מקשרים זאת ישירות עם מוצר שקשור לחיסכון כמו קופת גמל, אבל בעצם מדובר אפיק חיסכון לכל דבר. מהי קרן השתלמות? הקרן מיועדת לחוסכים לטווח ארוך או בינוני – בין אם מדובר על עובד שכיר, שנהנה מהפקדות של …
השקעות אלטרנטיביות
בשנים האחרונות אנחנו עדים לצמיחה משמעותית בערכן של החברות הנסחרות בבורסות השונות. עלייה מתמדת בשערי המניות העלה צורך של משקיעים רבים לפזר את ההשקעות באפיקים נוספים שאינם נמצאים בקורלציה לשווקי המניות ושווקי האג"ח בארץ ובעולם.מהם אפיקי ההשקעה שאנו רואים בהם כהשק…
תיקון 190 לפקודת מס הכנסה
תיקון 190 לפקודת מס הכנסה בעניין חיסכון בקופת גמל הינו תיקון שנעשה בפקודת מס הכנסה במטרה לעודד את החיסכון הפנסיוני באמצעות הפיכת קופת הגמל לערוץ חיסכון שיעניק לחוסכים שיעמדו בקריטריונים מסוימים ליהנות מהטבות מס משמעותיות.קראו עוד: מה זה תיקון 190?מהם ית…
ניהול תיק השקעות
ניהול תיק השקעות הינו מוצר המתאים לבעלי 300,000 ש"ח נזילים ופנויים להשקעה.מנהל התיק הינו עובד בבית ההשקעות שהינו בעל רישיון ניהול תיקי השקעות מטעם הרשות לניירות ערך.לאחר פגישת היכרות עם מנהל תיקים, מתכנן פיננסי בכיר או מנהל בכיר בבית ההשקעות יתאימו עבורך מס…
השקעה בנדלן בחול
מדוע וכיצד להשקיע בנדל"ן בחו"ל?מרבית האנשים מבינים היום שכסף אמור לעבוד עבור בעליו.כיוון שהריבית במשק נמוכה מאוד ותוכניות החיסכון המקובלות אינן מניבות תשואות סבירות, אנשים רבים חיפשו ומצאו אלטרנטיבה בצורת השקעת הכספים הנזילים שברשותם בנדל"ן בחו"ל.ראו גם: השקעות …
קרנות גידור בישראל
מהי קרן גידור?קרן גידור היא קרן השקעה הנוקטת אסטרטגיה המתיימרת להביא לרווח בכל מצב שוק, בין היתר על ידי שימוש באמצעי גידור פיננסיים, ומכאן שמה. קרנות גידור מנוהלות על ידי מנהלי השקעות מנוסים לאחר שעבדו שנים רבות בתעשיית קרנות הנאמנות או ניהול השקעות מסורתי.מה מא…
ייעוץ פרישה
כיצד ניתן להבין אם הסכום שצברתם לפנסיה מספיק? אם לא, מה ניתן לעשות בנושא? ובעצם, מה זה בכלל "מספיק"? על שאלות אלו, בגדול, מנסים לענות בשירות ייעוץ פרישה.עם חובת ההפרשה לפנסיה לשכירים ולעצמאים, יחד עם העלייה בפופולריות של אמצעי חסכון נוספים – המונח "ייעוץ פרישה" נהיה רלוו…

מאמרים נוספים בנושא זה

קרן השתלמות פותחים רק עם המומחים!
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.

לקבלת הצעה לביטוח או לחיסכון עוד היום
במחיר המשתלם ביותר מכל חברות הביטוח בישראל
השאירו פרטים, ונציג יחזור אליכם מיד לשיחת ייעוץ