קרן השתלמות – יתרונות לשכירים ועצמאים

קרן השתלמות היא בעצם קרן חיסכון לכל דבר, אך כזו שמגיעה עם יתרונות רבים. קרנות השתלמות הן מוצר חיסכון משתלם.

קרנות ההשתלמות הן מוצר משתלם לחוסכים לטווח ארוך או בינוני – בין אם אם מדובר על עובד שכיר, שנהנה מהפקדות של המעסיק או על עצמאי המפקיד לקופה בעצמו. 

מהי קרן השתלמות ומהן היתרונות הבולטים בה?

קרן השתלמות היא בעצם קרן חיסכון לכל דבר, אך כזו שמגיעה עם יתרונות רבים. מכיוון שהשם קצת מבלבל לא כולם מקשרים זאת ישירות עם מוצר שקשור לחיסכון כמו קופת גמל. את הכספים שנצברו בקרן ההשתלמות ניתן למשוך לאחר שש שנים ממועד ההפקדה הראשונה ללא תשלום מס על ריווחי ההון ובמידה והיו כאלה ועד תקרת הפקדה מוגבלת. ניתן להמשיך לחסוך גם למשך זמן ארוך יותר מ 6 שנים ולהינות מפטור ממס ריווחי הון במועד המשיכה הרלבנטי.
עצמאים יכולים להפקיד כספים בקרן באופן קבוע מדי חודש, או אחת לתקופה בהתאם לרצונם. 
לעובדים שכירים מפקיד המעסיק את הסכום הדרוש בהתאם לגובה משכורתם ולסיכום בהתאם להסכם ההעסקה. 


קרן השתלמות לשכירים – יתרונות בולטים

היתרונות המשמעותיים ביותר של החסכון באמצעות קרן ההשתלמות הן בעיקר בכל מה שקשור בהטבות המס, שמהן נהנים גם עובדים שכירים וגם עצמאים. עובדים שכירים מתחלקים עם המעביד שלהם בהפקדות לקרן ההשתלמות – המעסיק מעביר בדר"כ  7.5% לקרן ההשתלמות (ניתן גם פחות), והעובד 2.5% בלבד מגובה שכרו של העובד. העובד יהנה מפטור ממס ריווחי הון הן על ההפקדות שנוכו ממנו והן על החלק שהועבר מהמעסיק. בנוסף, העובד לא ישלם מס הכנסה בגין ההפקדה לקרן שבוצעה על חשבון המעסיק וזאת בשיעור של 7.5% ועד תקרת שכר בגובה 15,712 ש"ח. במידה והופקדו לקרן ההשתלמות כספים בגין משכורת הגבוהה מתקרת השכר הנ"ל ובמידה והקרן תישא ברווחים במועד המשיכה ינוכה מס ריווחי הון בשיעור של 25% בגין ההפקדות שהועברו לקרן שהינן מעבר לתקרת ההכנסה הנ"ל.

 

פתיחת קרן השתלמות לעצמאים ולשכירים

על מנת לפתוח קרן השתלמות במעמד עצמאי יש לפנות לאחד מהגופים הפיננסיים המנהלים קרנות השתלמות או לסוכנים מטעמם  ולהעביר תעודת עוסק מורשה או אישור על ניהול פנקסי חשבונות במס הכנסה. לצורך פתיחת חשבון שכיר יש לקבל את אישורו של המעסיק לפתיחה ולהפקדות לקופה. בתי ההשקעות המנהלים קרנות השתלמות מציעים מספר רב של מסלולי השקעה בהתאם לרמות סיכון שונות. ניתן לבחור במסלולי השקעה כלליים, מניתיים, אג״חים ועוד. 
בנוסף, ניתן גם לבחור בקרן השתלמות בניהול עצמי, בו העמית מחליט בהתאם לכללי השקעה שנקבעו מראש על ידי משרד האוצר כיצד להשקיע את כספו. 

 

מה כדאי לדעת לפני שפותחים קרן השתלמות?

קרן השתלמות ניתן לפתוח בבנק, באמצעות סוכני הביטוח, משווקים העובדים בבתי השקעות ובאופן דיגיטלי.

רצוי לערוך סקר שוק שבו תבדקו את עלויות דמי ניהול הנדרשים והישגי הגוף המוסדי בניהול השקעות או להתייעץ עם איש מקצוע. 

 

יש לכם שאלות, או האם אתם זקוקים למידע נוסף בנוגע לקרן השתלמות לשכירים או עצמאים? צרו אתנו קשר בכל עת, ונשמח לתת לכם מענה בכל שאלה. 

מוצרים נוספים שיעניינו אותך

מאמרים בנושא קרן השתלמות – יתרונות לשכירים ועצמאים

חבילת הביטוח שאנו מציעים כוללת מגוון ביטוחים הניתנים להתאמה אישית על פי הצרכים הייחודיים שלכם.
נשמח ליצור עמך קשר
לאזור התוכן הראשי
פתיחת סרגל נגישות