קרן השתלמות – יתרונות לשכירים ועצמאים

מהי קרן השתלמות, מדוע היא נחשבת לתוכנית חיסכון אידיאלית והאם הלוואה על חשבון קרן השתלמות באמת משתלמת? כל מה שחשוב לדעת במאמר שלפניכם.
קרן השתלמות
דף הבית >> חיסכון והשקעות >> קרן השתלמות – יתרונות לשכירים ועצמאים

קרן השתלמות היא אפיק חיסכון משתלם ביותר.

מה זה קרן השתלמות?

מכיוון שהשם קצת מבלבל לא כולם מקשרים זאת ישירות עם מוצר שקשור לחיסכון כמו קופת גמל, אבל קרן השתלמות היא בעצם אפיק חיסכון לכל דבר. הקרן מיועדת לחוסכים לטווח ארוך או בינוני – בין אם אם מדובר על עובד שכיר, שנהנה מהפקדות של המעסיק או על עצמאי שמפקיד לקופה בעצמו. 

 

למי מגיע קרן השתלמות?

קרן השתלמות לשכירים - במקומות מסוימים, כחלק מתנאי ההעסקה, נהוג שהמעסיק פותח עבור עובדיו קרן השתלמות. לעתים הדבר מותנה בעבודה רצופה במשך כמה שנים, ולפעמים מקבלים את ההטבה הזו כבר מהיום הראשון. מדובר בבונוס משמעותי, לאור העובדה שהוא מפקיד עבורכם 7.5% מגןבה שכר הברוטו שלכם, ואתם תפקידו 2.5% נוספים משכרכם, כלומר מדי חודש תחסכו 10% משכרכם. העובד יהנה מפטור ממס ריווחי הון הן על ההפקדות שנוכו ממנו והן על החלק שהועבר מהמעסיק, בהתאם לגובה תקרת המס. לצורך פתיחת חשבון שכיר יש לקבל את אישורו של המעסיק לפתיחה ולהפקדות לקופה.

 

חשוב לדרוש ולשאוף שתהיה לכם את ההטבה הזו כחלק מתנאי ההעסקה, אך זכרו שבניגוד לקרן פנסיה שמקום העבודה מחויב לתת לכם לאחר 3 חודשים, כאן מדובר רק בטוב הלב ובנדיבותו של המעסיק.  

 

קרן השתלמות לעצמאיים -במידה ואתם עצמאים - תוכלו לפתוח קרן השתלמות ולהפקיד בה כמה כסף שתרצו, עד לתקרה שנקבעת מדי שנה. תוכלו להפקיד כספים בקרן באופן קבוע מדי חודש, או אחת לתקופה בהתאם לרצונכם. על מנת לפתוח קרן השתלמות במעמד עצמאי יש לפנות לאחד מהגופים הפיננסיים המנהלים קרנות השתלמות או לסוכנים מטעמם  ולהעביר תעודת עוסק מורשה או אישור על ניהול פנקסי חשבונות במס הכנסה.

 

משיכת קרן השתלמות - יתרונות וחסרונות

את הכספים שנצברו בקרן ההשתלמות ניתן למשוך לאחר 6 שנים ממועד ההפקדה הראשונה ללא תשלום מס על ריווחי ההון ובמידה והיו כאלה ועד תקרת הפקדה מוגבלת. ניתן להמשיך לחסוך גם למשך זמן ארוך יותר מ- 6 שנים ולהינות מפטור ממס ריווחי הון במועד המשיכה הרלבנטי. 

 

שימו לב שניתן למשוך את הכספים גם אם ממשיכים להפקיד אליה. בדיוק בגלל סיבה זו עדיף שלא למהר למשוך את הכספים שצברתם, ולהמשיך להפקיד אליה כסף, על מנת ליהנות מהתשואות ומנזילות הכסף, וליהנות מהיתרון העיקרי של אפיק זה - פטור ממס רווחי הון (25% מהרווח שצברתם).

 

טיפ: יש לכם מספר קרנות והחלטתם שאתם בכל זאת רוצים למשוך את הכסף? בקשו החלת ותק על קרן השתלמות. מדובר בתהליך שמאפשר להשתמש בוותק של הקרן הנזילה על הקרנות הלא נזילות, כדי למשוך את כל הכספים עו לפני תום מועד החיסכון. 

 

איך פותחים קרן השתלמות?

על מנת לפתוח קרן השתלמות במעמד עצמאי יש לפנות לאחד מהגופים הפיננסיים המנהלים קרנות השתלמות או לסוכנים מטעמם  ולהעביר תעודת עוסק מורשה או אישור על ניהול פנקסי חשבונות במס הכנסה. לצורך פתיחת חשבון שכיר יש לקבל את אישורו של המעסיק לפתיחה ולהפקדות לקופה.

מה כדאי לדעת לפני שפותחים קרן השתלמות?

קרן השתלמות ניתן לפתוח בבנק, באמצעות סוכני הביטוח, משווקים העובדים בבתי השקעות ובאופן דיגיטלי. רצוי לערוך סקר שוק שבו תבדקו את עלויות דמי ניהול הנדרשים והישגי הגוף המוסדי בניהול השקעות או במילים אחרות להשוות תשואות של קרנות השתלמות במסלולים השונים. אם יש לכם כבר קרן ואתם לא מרוצים מהביצועים שלה או מדמי הניהול שאתם משלמים עליה, כדאי גם לבדוק את הנושא של ניוד קרן השתלמות. כמובן שניתן להתייעץ עם סוכן פנסיוני מקצועי ומנוסה כדי להתייעץ בכל עניין הנוגע לכך. 

 

יש לכם שאלות, או האם אתם זקוקים למידע נוסף בנוגע לקרן השתלמות לשכירים או עצמאים? צרו קשר עם פתרונות עדיפים - סוכנות לביטוח בכל עת, ואנחנו נשמח לתת לכם מענה בכל שאלה. 

מוצרים נוספים שיעניינו אותך

מאמרים בנושא קרן השתלמות – יתרונות לשכירים ועצמאים - פתרונות עדיפים

חבילת הביטוח שאנו מציעים כוללת מגוון ביטוחים הניתנים להתאמה אישית על פי הצרכים הייחודיים שלכם.
נשמח ליצור עמך קשר